23
Oca

Nedim ve Sezai Karakoç… Kaçamaklar Bile Tersine Döndü

   Yazar: Fahri Kaplan   Kategori: Edebiyat

  

    Üç asır öncesinin zarif ve şuh şairi Nedim, dostuyla yapmak istediği bir kaçamağı şu mısralarla anlatır:

    İzn alub Cum’a namâzına diyu mâderden
    Bir gün uğrulayalım çerh-i sitem-perverden
    Dolaşub iskeleye doğru nihân yollardan
    Gidelim serv-i revânım yürü Sa’d-âbâd’a

    Görüldüğü gibi burada Nedim, dostuna: “Annenden Cuma namazına diye izin al da seninle Sa’dâbâd’a gidelim” diyor.

    Yaşayan büyük şairlerimizden Sezai Karakoç, “İstanbul’un Hazan Gazeli” adlı şiirinde Nedim’in bu şiirine çok güzel bir gönderme yapmıştır. Şöyle der Sezai Karakoç:

    “Sinemaya gidiyorum” de annene

    Cuma namazına gidelim onun yerine

    Bu beytiyle Sezai Karakoç, toplumun manevi değerlerindeki yozlaşmayı öyle güzel ortaya koyuyor ki… Daha fazla söze gerek yok sanırım.

Tags: ,

Bu Yazı 23rd Ocak 2009 Cuma Saat 21:35 Edebiyat Kategorisine Yazıldı. You can follow any responses to this entry through the RSS 2.0 feed. You can leave a response, or trackback from your own site.

2 comments so far

metin gökçe
 1 

Bayanlar Cuma namazına giremediğin göre Nedim de erkek olduğuna göre sevgilisi de erkek oluyor. Hangi yozlaşmadan bahşediyorsunuz

Aralık 10th, 2017 at 00:43
 2 

Metin Bey! Kadınların da -farz olmamakla birlikte- cuma namazına gidebildiklerini biliyoruz. O yüzden Nedim’in sevgilisinin cinsiyeti üzerinde açık kapı bırakmak gerekir.
Bu yazıda bahsedilen yozlaşma, eskiden cuma namazının izin alma sebebi Sadabad kaçamağı gizli yapılan bir şey iken şimdi sinemaya gitmenin izin alma sebebi olup cuma namazına adeta kaçak gidilmesi gibi şiirdeki ifadeden hareketle bahsedilen bir yozlaşma. Tabi bizde cuma ile ilgili böyle bir durum var mı yok mu ayrı mesele. Ancak yine de başkalaşıma dikkat çekmesi açısından manidar bir şiir diye düşünerek yazmıştım. Yine de şiir farklı görüşlere açıktır tabii ki. İyi günler dileyerek…

Aralık 10th, 2017 at 17:03

Lütfen Yorum Yaz

İsim
E-Posta Adresiniz
Websiteniz
Yorumunuz